Рада Європи визначає Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) як міжнародний суд, створений у 1959р., який розглядає заяви фізичних осіб або держав про порушення громадянських і політичних прав, викладених у Європейській конвенції про права людини.[1]
Європейська конвенція про права людини – це міжнародний договір, у якому країни-учасниці Ради Європи зобов’язались забезпечити фундаментальні громадянські та політичні права не лише власних громадян, а всіх, хто перебуває в їхній юрисдикції. Конвенція, підписана в Римі 4 листопада 1950р., набула чинності у 1953р.[2]
Згідно зі спрощеною версією Конвенції та протоколами до неї, підготовленими ЄСПЛ, Конвенція про права людини Європейського Союзу підтверджує наступні права, викладені в Загальній декларації прав людини:
Стаття 1 ‐ Зобов’язання поважати права людини
Стаття 2 ‐ Право на життя
Стаття 3 ‐ Заборона катувань
Стаття 4 ‐ Заборона рабства та примусової праці
Стаття 5 ‐ Право на свободу та безпеку
Стаття 6 ‐ Право на справедливий суд
Стаття 7 ‐ Заборона покарання без закону
Стаття 8 ‐ Право на повагу до приватного та сімейного життя
Стаття 9 ‐ Свобода думки, совісті та релігії
Стаття 10 ‐ Свобода волевиявлення
Стаття 11 ‐ Свобода зборів та об’єднання
Стаття 12 ‐ Право на одруження
Стаття 13 ‐ Право на ефективний судовий захист
Стаття 14 ‐ Заборона дискримінації
Стаття 15 ‐ Обмеження прав за надзвичайних обставин
Стаття 16 ‐ Обмеження політичної діяльності іноземців
Стаття 17 ‐ Заборона зловживання правами
Стаття 18 ‐ Обмеження застосування обмежень прав
Статті 19-51 – Пояснення, як працює Європейський суд з прав людини
Стаття 34 ‐ Якщо ваші права, викладені в Конвенції, були порушені в одній з країн-учасниць, ви маєте спочатку звернутись до всіх компетентних національних органів влади. Якщо це не діє, тоді ви можете звернутись безпосередньо до Європейського суду з прав людини у Страсбурзі.
Стаття 52 ‐ На прохання Генерального секретаря Ради Європи уряд повинен пояснити, як національний закон захищає права, викладені в цій Конвенції.
Протоколи до Конвенції
Стаття 1 Протоколу № 1 ‐ Захист майна
Стаття 2 Протоколу № 1 ‐ Право на освіту
Стаття 3 Протоколу № 1 ‐ Право на вільні вибори
Стаття 2 Протоколу № 4 ‐ Свобода пересування
Стаття 1 Протоколу № 6 ‐ Скасування смертної кари
Стаття 2 Протоколу № 7 ‐ Право на апеляцію в кримінальних справах
Стаття 3 Протоколу № 7 ‐ Компенсація за неправомірний вирок
Стаття 1 Протоколу № 12 ‐ Загальна заборона дискримінації
© Символ розроблено Freepik з www.flaticon.com
Повний текст Конвенції та протоколів до неї міститься тут.
Коротке відео, підготовлене судом, де йдеться про ці права, міститься тут.
Що робить ЄСПЛ для реформування та урядування сферою безпеки?
Головна задача Європейського суду з прав людини у керівництві безпекою – забезпечувати правосуддя у випадках порушень прав людини персоналом сфери безпеки, якщо національні суди не втрутились або не втручаються, або у випадках, коли можливості оскарження їхніх рішень вичерпані.
Згідно публікації Суду Facts and Figures, у 2015р. четверта частина порушень, розглянутих ЄСПЛ, стосувалась Статті 6 (право на справедливий суд). Майже 23% з них стосувались заборони катувань та негуманного або принизливого поводження (Стаття 3), а 15% стосувались права на свободу та безпеку (Стаття 5). Усього 30% порушень були серйозними порушеннями Конвенції (права на життя чи заборони катувань та негуманного або принизливого поводження).
ЄСПЛ та Україна
Як зазначає Суд у документі Ukraine Country Profile Factsheet, у 2015р. він розглянув 5 792 звернень проти України, 5 711 з яких були оголошені неприйнятними або відхилені. Він виніс 51 рішення (по 81 зверненню), 50 з яких встановили принаймні одне порушення Європейської конвенції про права людини. Ці звернення в основному стосувались порушень, скоєних українською судовою системою, пенітенціарною системою та силовими відомствами. Також проти Росії та її силових відомств було подано три міждержавних позови.
Загалом, згідно ECtHR Facts and Figures 2015, майже половина з приблизно 64 850 звернень у 2015р. були подані проти однієї з трьох країн: України, Російської Федерації та Туреччини.
Прецеденти та поточні справи Суду, а також узагальнені ЄСПЛ дані за країнами можна знайти тут.
Інші корисні публікації та джерела ЄСПЛ містяться тут.
Джерела: